Jak založit kvas z jablek (a nepodělat to)

Nezadržitelně se blíží chvíle, kdy zkolaudujeme provozovnu a začneme pálit. První krok je pěstitelská pálenice, což je mód, kdy pálíme pro ostatní. Teda pro vás, protože vy přece máte na zahradě strom s ovocem, u babičky starej sad nebo vám kamarád za opravu favorita dal vozejk jablek. Nic vám pak nebrání ovoce odvézt k nám a nechat si ho tu vysokoenergeticky zpracovat. Protože naším ultimátním cílem je dělat špičkovou a vyzrálou kořalku (hlavně) z jablek, což je naše nejrozšířenější ovoce, tady máte pár mouder, jak postupovat, aby váš destilát byl co nejlepší.

Alkohol nevzniká pálením. Vzniká kvašením, což je přeměna cukrů na alkohol, pálením se jenom koncentruje. Tahle přeměna (cukrů na alkohol) se děje samovolně a starají se o ni kvasinky. Kvasinky jsou mikroorganizmy, který jsou volně v přírodě a budou i na vašem ovoci. A ano, můžete je tam případně i dodat. Kvalita kvasu je naprosto zásadní pro kvalitu destilátu. Jinými slovy – ze špatnýho kvasu prostě nikdy dobrou kořalku neuděláte.

Proto je založení a vedení kvasu to nejdůležitější, co můžete pro dobrou kořalku udělat. Jablečnou pálenku destilujeme vždycky z moštu. To znamená, že zdrojem pro pálení ke vlastně surový cider – zkvašený jablečný mošt. V některých případech se používá i destilace z drtě, ale destilát je pak o poznání hrubší a výtěžnost je jen o málo vyšší. Pokud destilujete z moštu, je třeba jablka podrtit a vylisovat. Z metráku jablek vylisujete v domácích podmínkách asi 50l moštu. Pokud jste měli zralý jablka, kvas bude mít cukernatost zhruba 8-14%. To znamená, že ve sto litrech šťávy bude 8-14 kg cukru. Tenhle cukr vám po zkvašení dá přibližně 6-10% alkoholu.

Pokud mošt necháte při pokojový teplotě, ve většině případů vám během několika málo dní začne kvasit sám. Kvasinky jste si totiž přinesli na slupkách ovoce přímo ze stromu. Naprosto zásadní je, aby k moštu neměl přístup kyslík (vzduch), protože ten je zdrojem problémů a nemocí kvasu, přičemž výsledkem je něco, co vám nebude chutnat a ani destilát pak nebude nejlepší. Vždycky proto držte kvas pod kvasnou zátkou. Kvasná zátka je bublátko za pár korun, který umožňuje plynům (CO2) utíkat ven, ale zabraňuje vzduchu dostat se dovnitř. Kvasnou zátku můžete nasadit na jakoukoliv kvasnou nádobu; někdy si musíte trochu pomoct, třeba vyříznutím dírky do víka. Stejně jako kvasná zátka funguje vlastně jakákoliv hadička, kterou zavedete do sklenice s vodou. Právě voda zabraňuje vzduchu, aby se dostal dovnitř ke kvasu. Kde můžete mít problém:

 • jablka nejsou dostatečně zralý. Nezralý jablka maj jednak málo cukru, druhak maj vysokej obsah pektinů. Z pektinu vzniká destilací nebezpečnej metylalkohol, po kterým můžete oslepnout a umřít. To nechcete.
 • jablka jsou špinavý (padaly do trusu od skotu atd.). Ovoce nemusíte drhnout, ale dávejte pozor, abyste si do kvasu nezanesli nějakou nezdravou biologickou kulturu ze střev zvířat.
 • kvasíte v otevřený nádobě. Otevřená nádoba s přístupem vzduchu jednak znamená, že se vám do kvasu může dostat bordel, druhak vám po dokvašení rychle na povrchu vzniká křís a kvas bude octovatět. Právě CO2 vytváří ochrannou atmosféru, která vzniku podobnejch problémů brání.
 • ovoce je chemicky ošetřený. Postřiky sloužej k vyhubení hmyzu a breberek, který ubližujou plodům a listům. Pokud máte ovoce z konvenčního sadu, může mít mošt problém se samovolně rozkvasit, protože postřik zabil i všechny důležitý mikroorganizmy (včetně kvasinek).
 • kvasíte v nádobách z nepotravinářskýho materiálu. Na kvašení používejte jenom sklo, nerez nebo potravinářský plast. Existujou dobrý plastový sudy s víkem (do kterýho uděláte díru na kvasnou zátku) o velikostech 50 – 220l. Nikdy nedávejte kvas do železa, hliníku nebo plastu bez potravinářskýho atestu. Nikdy nepoužívejte nádoby, který jsou cítit. Používejte čuch jako zásadní vodítko.
 • kvas vám nechutná, je řídkej a nemá dost cukru. Mezi jablkem a jablkem je rozdíl. Pokud budete moštovat a pálit konzumní jablka (jablka na jídlo), půjde často o odrůdy, který jsou vyšlechtěný tak, aby byly velký a pěkný na pohled, ale chuť jejich moštu není úplně závratná. Ani destilát pak nebude nejlepší, byť dodržíte všechny postupy.

Pokud vám připadá, že můžete mít problém s drcením a moštováním jablek, nebo se založením a vedením kvasu, nechte tyhle operace na nás. Stačí přivézt jablka a o zbytek se postaráme tak, aby váš destilát byl co možná nejlepší. Můžete celou operaci sledovat, takže to příště už zvládnete úplně sami.

29 komentářů: „Jak založit kvas z jablek (a nepodělat to)

 1. Dobrý den, je možné jablka přidávat do sudu jen drcená a postupně? Nebo se musí sud naplnit najednou? Děkuji

 2. Ano, můžete kvasit i drť, destilát ale nebude tak kvalitní.
  Přidávat jablka postupně možné je, ale může to vyvolat stres kvasinek. Ten se v extrémních případech projevuje takzvanou sirkou.

 3. dobey den prajem ked mam niektore sudy bez vika/poklopu možem dat igelit/foliu doneho urobit dierku pre hadičku ktora vedie do vody alebo dat klasicku kvasnu zatkudo tej folie? Dakujem

  1. Ano, ale je to nouzové řešení. Igelit nijak extra netěsní a hadička v něm taky ne. Když investujete 15 eur do 200l sudu s víkem a obručí, bude vám sloužit po zbytek života.

   1. okej diky za rychlu odpoved tak to nejdem tak robit mam aj sudy s poklopom 4x 100l 1x 120l ale ani jeden nema dierku na kvasnu zatku jemi to luto rozvrtat ale asi to bude lepšie

 4. ešte dve otazky a čo by sa stalo keby to necham stale zavrete len bez kvasne zatky a druha
  ta kvasna zatka ma štupel na vrchu na videu je zavrety tak to aj ma byt alebo ho pootvorit?

  1. Když necháte sud zavřený a bude úplně těsný, pak se natlakuje vytvořeným CO2 a vybouchne. Čepička nahoře je jen kvůli tomu, aby při bouřlivém kvašení nic necákalo ven, vzduch skrze ní může.

 5. hotovo kvasne zatky namontované ajvyživa pre kvasinky je tam mam tam naliat aj vodu ? zda sa mi ze tam je málo štavy

 6. To těžko posoudím na dálku 🙂
  Ale pokud se k drti nedostane vzduch, neměl by to být problém.
  (Výživou pro kvasinky jste se bohužel připravil o všechno aromaticky zajímavé, co v kvasu bylo)

  1. Dobrý den, zaujala mě vaše zmínka o ztrátě “všeho aromatického v kvasu” po přidání výživy. Čím to je? Domnívám se, že zjednodušeně řečeno, kvasinky takto “šáhnou po jednoduším žrádle” a nepodílí se na vývoji aromat, které by vzniklo kdy “jednoduchá žrádlo” neměly? Vy budete jistě vědět přesnější zdůvodnění. Děkuji.

   1. Ano, přesně tak. Jednodušší aminokyseliny a amonné ionty kvasinky zmetabolizují, složitější nechají netknuté. A právě ty složitější jsou prekurzory zajímavějších aromatických látek.

    1. Děkuji za osvětu, toto je možná důvod slabší vůně mé Meruňkovice z minulého roku. A přitom odborná literatura a hlavně výrobci přípravku 🙂 přídavek živné soli doporučují.

     1. No jasně. Výrobci vycházejí hlavně z toho, že zákazník chce pohodlí a rychle do sucha vykvašený kvas, aby nepřišel ani o gram špiritusu.

 7. Kvas dělám léta, tedy zásadně špendlíky, mám na zahradě 10 stromů. Kvasná zátka či čepička není u kvašení v sudu potřeba. Stačí úplně neutáhnout víko. CO2 je těží než vzduch a kyslík se prostě ke kvasu nedostane. Asi dvakrát se mi stalo, že se vytvořil křís. To stačí pak svrchu sebrat, zasířit, a zdraví kvasu je zachráněno. Výživu pro kvasinky nedávat, zkusil jsem enzymy, rozdíl jsem nepoznal. Vždy jde o ročník, letos např. špendlíky byly dost cukernaté, ze 180 litrů kvasu 15 litrů 65% destilátu.

 8. Dobrý den,máme 200l moštu, který nám sám kvasi. Chceme přidávat kvasinky Vínka a živnou sůl. Je to dobrý nápad? Pokud ano,kdy to tam máme přidat a jaké množství. Děkuji předem za odpověď.

    1. Nic nepřidávejte, nechte to na přírodě.
     Možná to zní blbě, ale je to jako kdybyste chtěl před funkční auto zapřáhnout koně, aby ho táhnul. Jde to, ale je to blbost.
     Hodně štěstí.

     1. Nebojte se. Pokud teplota neklesne pod 12°C, nepřestane. Musel byste pracovat s botrytickými hrozny nebo s odkeevingoivaným moštem, aby v něm byl nedostatek dusíkatých látek.

 9. Dobry den. Mam kvas jeste z lonska v garazi. Byla zima,tak nekvasil. Palenice se zaviraji ted v breznu a oteviraji v cervenci. Co s tim?? Vydrzi nebo vylit?? Diky.

 10. Mám jabloně různé odrůdy,které zrají postupně od září do listopadu.Lze je postupně přidávat do bečky nebo je nutno dělat pro každou odrůdu kvas zvlášť ?

  1. Vyhněte se přidávání čerstvého moštu do už kvasícího. Tím dochází ke stresu kvasinek, který může skončit takzvanou sirkou.

 11. Dobrý den , prosím o radu založil sem kvas 3 sudy po 200l a dal sem na 100l 6kg cukru . Aa 😁 tak jak jsem včera měřil cukernatost v každém sudu a byl sem překvapený. 1 sud 1.5 a zbylé oba cca 7 cukernatost . Prosím kde sem udělal chybu . ( sudy mám v místnost s průměrnou teplotou cca 25- 26 stupňů. Děkuji

  1. Těžko říct. Nepíšete, z jakých je to jablek a co přesně kvasíte. Mošt? Drť? Stříkaná jablka? Málo dusíku? Hodně dusíku?

   1. Dobry den, mam prosbu…zoctovately nam sudy merunek, musime je vylit nebo lze jeste zachranit? kvasili venku pri vysoke teplote. dekuji za odpoved. Jarka

    1. Dobrý den, zkušená pálenice by si s tím měla poradit, ale octovatěním hodně klesá obsah alkoholu, takže to nebude takj výtěžné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *