PROTOTYPY

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Nabízí LANDCRAFT
Možnosti doručení
1 000 CZK 826,45 CZK bez DPH
PROTOTYPY

Prototypy

Když přijdete k nám, uvidíte několik set protoypů. K čemu tu jsou?

 

Základem likérnické práce jsou bylinné maceráty. Na našich poličkách dneska najdete asi sto padesát druhů různých bylin, kůr, oddenků, kořenů, listů, květů i plodů, které si nakládáme do neutrálního lihu, abychom věděli, jaké senzoricky aktivní látky v nich můžeme hledat. Ty pak začínáme míchat ve chvíli, kdy tvoříme nový produkt. 

 

Při tvorbě nových drinků ale nejde jen o to, co se k sobě hodí chuťově. Podstatné pro nás je i zasazení bylin do nějakého širšího rámce. Chceme, aby složení produktu dávalo nějaký hlubší smysl. Ať už je to třeba DRUID - vermut z bylin, které uctívaly Keltové, nebo TURMUT - vermut postavený na tom, co vyrostlo do sta metrů od palírny. 

Řada prototypů nemá jasný účel. Vznikají čistě proto, abychom si osahali konkrétní rostlinu. Často ale nakonec macerát do něčeho použijeme. Chcete příklad? Pravidelně třeba prořezáváme skleníky na Fakultě tropického zemědělství ČZU. Mají tu neuvěřitelné dřeviny, které by jim bez řezu rychle začaly prorážet skleněnou střechu. Získali jsme tak macerát z pačule, skořicovníku, annony nebo murrayi koenigii. Nevěděli jsme, co s nimi, až do chvíle, kdyy nás oslovil hotel Four Seasons, abychom pro ně vytvořili čtyři vermuty podle ročních období. A protože typický klient Four Seasons se v zimě odbere do tropických krajů, padly tyhle nálevy sem. 

 

Pokud něčeho máme dost a jako macerát se to jeví zajímavě, zkusíme to vydestilovat. Zatím tu tak vzniklo několik desítek jednodruhových destilátů. Ani v jejich případě nemáme často jasno, k čemu nám budou. Ty nejlepší možná časem nalahvujeme samostatně jako skvělou ukázku síly jedné byliny. Řadu jednodruhových destilátů taky používáme edukativně - ukazujeme na nich například, z čeho se skládá gin a jak se jednotlivé ingredience chovají.