No69

likér z višní a zelených ořechů

Položka byla vyprodána…
Dostupnost Vyprodáno
Možnosti doručení
600 CZK 495,87 CZK bez DPH
No69
Na svatého Jana začínáme v sadu na Zadní Kopanině sbírat vlašské ořechy. Tou dobou jsou ještě zelené, skořápka není dovyvinutá a celý ořech má silně hořkou chuť. Říká se tomu stav mléčné zralosti. Ořechy pokrájíme a zalijeme je neutrálním alkoholem.
O dva týdny později pak dozrávají višně. Ty naše jsou ze sadů ve Svrkyni, asi 2 kilometry od Turska. Dovezou nám je na dvůr kolem šesté hodiny ranní, protože se sbírají za chladné noci. Pečlivě je probereme a nasypeme je do kádě, kde je šetrně rozmačkáme. Pak je zalijeme neutrálním alkoholem, nádobu uzavřeme a zapomeneme na ni.
Když uplyne doba, za kterou líh vytáhne všechny podstatné látky z višní i ořechů, obě várky vylisujeme a šťávy ve vhodném poměru smícháme. Do směsi naložíme anděliku, puškvorec, citronovou kůru, pár dalších tajností a všechno společně putuje do dubového sudu.
Tohle je starý způsob výroby likérů, který už se dneska moc nepoužívá, protože je extrémně náročný na čas, na kvalitu a čerstvost surovin. My jsme si ale řekli, že půjdeme touhle původní cestou, protože tak vzniká neopakovatelně hluboká chuť, kterou ani ty nejmodernější technologie nevykouzlí.
Šarže má 250 litrů, což je 500 láhví. Každá má svoje číslo. Etiketa je z ručního papíru. Vyrobila ji rukodělná papírna Papyrea, která stojí na úpatí Ještědu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Historie
Výrobce: Land Craft Spirits
Objem: 500 ml
Lahvováno: 22. února 2020
Alkohol: 20%
Položka byla vyprodána…