THE WHISKY PROJECT

Co je to THE WHISKY PROJECT?
Děláme vlastní whisky. A děláme ji jinak než ostatní. Nechceme jít cestou masivní výroby na počátku a citlivého blendingu na konci.
Nechceme si hrát na skotskou whisky. Chceme dělat českou whisky se vším, co k tomu patří. Místními odrůdami ječmene, místními sudy, zdejším typem destilační kolony. Ale hlavně s otiskem lidí. Chceme jít cestou jednotlivých příběhů, které vznikají s konkrétními pivovary. Pivovar je v celém procesu zásadní, protože nám na várku vaří sladinu. Každý sud je proto úplně jiný a my jednotlivé sudy nehodláme blendovat. Ve zkratce to znamená, že každý sud budeme lahvovat jako single cask whisky.
Naše whisky velmi často nepřipomíná žádnou whisky, kterou už byste znali. Hlavním důvodem je použití svérázných sudů. Whisky totiž běžně zraje například v sudech po bourbonu nebo po sherry. Je to hlavně tím, že velké whiskerie nedělají nic jiného, než whisky. Sudy na takzvaný cask finish proto musí kupovat. My naproti tomu děláme deset různých drinků ročně. Máme tím pádem sudy po vermutech nebo likérech, často i značně bizarních. Ty dodávají naší whisky hodně specifickou chuť. 
Pili jste někdy whisky ze sladiny od Vinohradského pivovaru, která dozrávala v sudu po Krambambuli? Nebo whisky z únětické sladiny v sudu, ve kterém předtím zrála nepražená káva? Whisky ze sladiny Libertas v sudu po koriandrovém vermutu? Dá se říct, že naše whisky testuje hranice toho, čemu se ještě whisky může říkat. 
 
room
 
Co tedy vlastně prodáváte?
Přednostní právo na láhev (finančníci by řekli "opci"). To znamená rezervaci láhve, která ještě není na světě, ale její obsah už zraje v sudu.
Kdekoliv zde pro jednoduchost mluvíme o láhvi máme na mysli právě toto vaše právo na její budoucí odběr.
 
Proč si mám láhev rezervovat?
Protože těch láhví je málo. Cca 400 z každého sudu. A je jasné, že na všechny se nedostane.
Zároveň to může být zajímavý dárek či způsob jak bezpečně uložit nebo netradičně investovat peníze.
 
Kolik láhví si můžu rezervovat?
Kolik chcete. Co se píše dál o jedné láhvi, platí jednotlivě pro všechny, které jste si rezervovali.
 
Dostanu rezervovanou láhev hned po zaplacení?
Kupujete si přednostní právo na její odběr až sud dozraje a bude nalahvován. V tuhle chvíli je obsah láhve ještě v sudu.
K nákupu dostanete samozřejmě daňový doklad a pečlivě evidujeme, kdo si co koupil a čí daná láhev je.
 
Kdy budete sudy lahvovat?
U každého takto nabízeného sudu je to jiné. Bližší informaci o odhadovaném termínu najdete u v detailních informacích o sudu. Jdete do toho ale vždy dobrovolně a s důvěrou, že my rozhodneme o správné chvíli v zájmu kvality výsledku.
 
IMG_4059
 
Pošlete mi láhev sami od sebe až bude k dispozici?
Informace o zrání a plánovaném lahvování budeme průběžně aktualizovat, dáme vám včas vědět a potom si doručení láhve normálně objednáte v eshopu na adresu, která vám bude vyhovovat. Platit budete už pouze dopravu a případně příplatkové služby, které chceme nabídnout (nestandardní láhev, vlastní etiketa, dárkové balení apod.). Samozřejmě budete mít možnost si nechat poslat všechny vaše láhve, které vlastníte, najednou nebo jednotlivě a kamkoliv budete chtít.
 
Můžu whisky před nákupem ochutnat? Jak můžu vědět, že to bude dobré?
Sud leží pod dohledem kamer v daňovém skladu, kam veřejnost nemá přístup. My do tohohle projektu dáváme své jméno a ručíme za to, že to dobré bude. Abyste měli představu, jak děláme svou práci, můžete ochutnat to, co máme v láhvích už dneska.
 
Kolik láhví je v jednom sudu?
Sud má typicky mezi 210 a 230 litry. Plníme ho při lihovitosti 61 - 63%. Během několikaletého zrání se snižuje celkový objem sudu (v sudu ubývá) a zároveň se lehce snižuje celkové procento alkoholu. Ve finále tak v sudu zbude zhruba 400 láhví o lihovitosti 45% při čtyřletém zrání, 350 láhví při osmiletém zrání nebo 300 láhví při desetiletém zrání. (edit: info o odparu je jenom orientační a počet láhví je schválně o něco nižší, abychom měli jistotu, že jsme schopni dostát svým závazkům, a že něco zbude i na nás).
 
IMG_4243
 
Kdy budete pouštět jednotlivé emise z konkrétního sudu? 
V tuhle chvíli to nedokážeme zatím říct. Hodně to bude souviset s tím, jaký bude o láhve zájem.
 
Bude cena láhve v pozdějších emisích ze stejného sudu stejná?
Může a nemusí. Zvlášť pokud se láhve z předchozí emise vyprodají rychle, může být cena v další emisi vyšší.
 
Kolik takových sudů máte? 
Momentálně (na konci roku 2020) asi 30.
 
Proč je každý sud jiný?
Protože nechceme dělat bazény generické whisky. Zajímají nás spolupráce s malými pivovary, které nám na whisky vaří sladinu.  
 
Liší se jednotlivé sudy hodně?
Ano. V našich očích nejsou všechny ovce stejné. Na základ pro whisky stačí tři věci: Voda, kvasnice a sladový ječmen. Přesto vám každý pivovar udělá něco naprosto specifického. Tyhle rozdíly se ještě prohloubí v našem lihovaru destilací a následným výběrem sudu. 
 
Kolik budou stát finální láhve?
Cenu určí trh a my to nedokážeme nyní přesně říct. Závisí to pochopitelně i na tom, jaký zájem bude o jejich předprodej touto formou. Téměř jistě to ale bude víc, než za kolik se budou prodávat teď a tady. Je možné, že se ale ani nedostanou do volného prodeje, protože se prodají předem.
 
Můžu vaše láhve sbírat? 
Ano, tak je to i myšleno. Počítáme s tím, že si někteří budou chtít koupit láhev z každého sudu.
 
IMG_8356
 
Co když se mi už nechce čekat nebo potřebuji peníze, které jsem za láhev dal?
Láhev můžete kdykoliv prodat. Garantujeme, že od vás láhev vykoupíme a nabídneme vám cenu, kterou považujeme v danou chvíli za férovou. Za tuto službu a agendu s výkupem spojenou zaplatíte poplatek ve výši 45,- za každou láhev a zbytek ceny vám převedeme na účet.
 
Co když mi nabídnutá cena přijde nízká a nedomluvíme se?
V takovém případě nabídneme vaši láhev ostatním zákazníkům na našem tržišti za cenu, kterou sami uznáte za vhodnou.
Pokud si ji někdo koupí, zajistíme za vás bezpečně platbu a převod peněz na váš účet.
Za zprostředkování této služby a agendu s tím spojenou zaplatíte poplatek 45,- za každou láhev a procentuální podíl na její ceně, za kterou od vás láhev koupil její nový majitel, ve výši 4% (tato složka krom jiného také pokrývá poplatky z platebních transakcí). Zbytek ceny vám převedeme na účet.
To vše pouze v případě, že se prodej zrealizuje. Kdykoliv si to také můžete rozmyslet, nabídku stáhnout a láhev si nechat, aniž by vás to cokoliv stálo. To mimo jiné také znamená, že můžete vaši láhev bezplatně průběžně nabízet za cenu, která vám připadá atraktivní a za kterou byste se jí případně rádi vzdali.
 
Může si láhev koupit i firma?
Samozřejmě.
Pouze v případě, že si láhev zakoupí plátce DPH (firma nebo podnikající fyzická osoba), drobně se z účetního pohledu liší proces zpětného odprodeje láhví.
 
Vím, že existuje spotřební daň z lihu. Jak se mě tohle téma v případě koupě láhve týká?
Nemusíte mít žádnou obavu. O všechno se postaráme my a ve chvíli, kdy se k vám láhev fyzicky dostane, bude řádně opatřena kolkem a související daň uhrazena.
 
Nenašli jste odpověď?
Pište nám na ondra@landcraft.cz