Už máte povolení?

 -Víš co? Postavíme si malej lihovar a budeme hrozně dobrý.

-Tak jo.

-A víš co ještě? 

-Co?

-Koupíme si doménu a budeme psát o tom, jak to celý vzniká. Až to doděláme, budeme už mít nějaký fanoušky kolem sebe a nebudeme začínat úplně z nuly.

-A co těm lidem jako budeme říkat? Jak běháme s papírama sem a tam?

-Ne, počkej… To bude zábava, víš?

-… … …

Teď jsou to skoro čtyři roky. Někdy v lednu 2016 jsme procházeli Petrův statek na Tursku a rozjímali, kde co bude. Sem dáme lahvovací linku. Sem drtičku. Tady bude kotel. Checht. Říkej státní správě o svých plánech… A hele. Uteklo pár měsíců a lidi se postupně začli ptát. Tak co? Už máte povolení? Jasně, říkám. Myslíš povolení k napojení průmyslové výroby na obecní infrastrukturu? Nebo povolení Ministerstva životního prostředí k likdvidaci bioodpadu?

V květnu 2016 jsem psal první příspěvek na web. Co budeme dělat a jak to budeme dělat. Kde budou stát nový baráky, kam budou jezdit auta, jaký budeme mít kotle a tak. A hodně o přírodě tam toho bylo. Začneme ale pěstitelskou pálenicí, ať se jakože rozcvičíme. To dáme ještě letos. Kruciš. Tak příští rok. A hergot. Nebo ten další… Tak co? Už máte povolení? Ptávali se mě lidi, co si to přečetli. Jasně. Myslíš povolení k rekolaudaci prostor ze skladů na výrobní provozovnu? Nebo povolení Krajské hygienické stanice ke skladování potravin?

Co jsme dělali v roce 2017? Nevím. Podle faktur jsme už měli kotel a asi jsme se na něj koukali a leštili ho. Všechno zaplombovaný a zapečetěný, to bylo naše setkání s celní správou. Byli fajn. Usmívali se. Hlavně je třeba mít všechny ty povolení, říkali. Jasně, to je přece hračka. Předělali jsme dveře, chodby, elektroinstalace. Zazdili kuchyňku, probourali to jinde. Brzy budou Vánoce, potřeboval bych pro tchána nějakej dárek. Už máte povolení? Jasně. Myslíš povolení ke skladování hořlavin? Nebo povolení Ministerstva zemědělství k pěstitelskému pálení?

Loni už jsme pálili. Konečně. Sice jenom pro cizí, ale teď už to bude hračka. Do Vánoc to musíme mít. Cože? Předělat? Aha. A kudy to má vést? Aha. Koho požádat? Aha. Kam zavolat? Aha. Kterých 37 formulářů vyplnit? Aha. Cože si to máme zařídit? Aha. Hele, chlapi. Tyhle Vánoce fakt už tomu tchánovi… Jsem mu to přece slíbil. Už máte povolení? Jasně. Myslíš povolení k výrobě se schválenými recepturami? Nebo myslíš povolení k provozování daňového skladu?

Papíry. Hory papírů. Ověřovací listy, kalibrační protokoly, vyjádření, rozhodnutí a zrušení rozhodnutí. Odvolání, správní řízení. Spousta faktur. Technický listy, prohlášení o shodě. Prohlášení o nezávadnosti, prohlášení o posouzení vnějších vlivů. Povolení. Další spousta povolení. Únikový východy, kamery, servery. Online formuláře, offline formuláře. Elektronický podpisy, instalace softwarových klíčů pro elektronickou komunikaci. Tak co, chlapi? Už máte povolení?

Máme. Určitě, protože jich máme tolik, že víc povolení na světě už podle mě nemůže existovat. 11. října můžeme zahájit výrobu pod vlastní značkou. Budeme pálit, až se budou hory zelenat. Ještě týden. A 11. října taky čekejte první info o tom, co si budete moct koupit. Třeba k Vánocům.

Díky, že jste to s náma vydrželi.