Whisky potřetí (první sud)

Landcraft jsme budovali s tím, že budeme zachraňovat jablka. Soustřeďovali jsme se na sady ve středních Čechách, které ležely ladem a plánovali jsme jablečnou brandy ukládat na pár let do dubových sudů. Příroda tomu chtěla, že jeden rok zmrzly jabloně v květu a z úrody nebylo nic. Zajeli jsme proto do Vinohradského pivovaru a poprosili kluky, aby nám zkusili uvařit sladinu. Zkvasili jsme ji, vypálili, dali do sudu a bylo do super. 

whisky_cask_c032

Tahle whisky byla tenkrát jenom pro nás. Bylo jí sotva padesát litrů a to jsme nadšeně vypili. Když jsme se pak ale rozhodovali, kde si necháme dělat surovinu na náš první oficiální sud, byly Vinohrady jasná volba. Zatraceně dobrá volba. Sladiny byly dva kubíky a vypálili jsme je v prvních dnech roku 2020. Newmake šel do nového sudu z kavkazského dubu se silnějším vypálením.  

whisky_cask_c032_1

 V sudu musí whisky ze zákona zrát minimálně tři roky. My jsme si řekli, že po těch třech letech dřevo vyměníme a dáme ho na poslední rok do sudu po portském. Jestli v tom prvním sudu získá karamelovou hloubku a noblesu, tak v tom druhém pak finesu a jemnost, kterou umí dodat právě kořenité víno.  Tenhle sud budeme lahvovat na počátku roku 2024. Bude to naše první whisky vůbec, předjímka věcí budoucích a náhled do toho, co tu máme za krásy. Vám, co nám věříte, ho chceme nabídnout předem. V první emisi je sto láhví. Láhev má půl litru. Sud má celkem 220 litrů, takže další láhve budeme asi pouštět později, nikdy jich ale nebude víc než 400. Pokud vás zajímá, kdy a jak budeme vypouštět další emise, kolik budou stát a tak dále, projděte si naše FAQ.